Please fill out the information below to add your name to our letter to the Brookline Select Board

 

Dear Members of the Brookline Select Board,

 

We are a group of Brookline residents seeking greater community oversight of Brookline’s most significant asset – its built environment.  We are calling on the Town to improve its land use planning process and its approach to regulation of growth and development, to ensure the future well-being of the Town and its inhabitants.

 

We are advocating for a comprehensive and inclusive community planning process that takes into account the long-range impacts of possible land-use scenarios on the Town’s character, infrastructure, quality of life, commercial vitality, sustainability, housing affordability and historic assets. This planning process is an inherently necessary first step to charting a thoughtful and informed course for our future. 

 

We seek to encourage robust civic engagement of all stakeholders in neighborhood-based planning to implement the shared goals and values articulated through the community planning process. It’s at the neighborhood level where context and compatibility can best be identified. 

 

We also support modernizing Brookline’s antiquated land-use regulations to incorporate progressive regulatory tools and techniques that promote new growth and development that is both predictable and appropriate. 

Sincerely,

Steering Committee

John Doggett, Advisory Committee, TMM, Pct. 13
Jane Gilman, Co-founder of the Town Meeting Green Caucus, TMM, Pct. 3

Gina Hahn, Mothers Out Front, TMM, Pct. 3
Steve Kanes, Advisory Committee, Chair, Planning and Regulation Sub-Committee
M. David Lee, President, Stull & Lee, Inc. Architecture & Planning
Linda Olson Pehlke, Urban Planner, TMM Pct. 2
Paul Warren, Advisory Committee, TMM Pct. 1
Neil Wishinsky, former Chair, Select Board, Advisory Committee, TMM Pct. 5

The More Than 550 Concerned Residents

Iris Adler, 

George Abbott White, TMM P1, TMMA VP

Anu Advani, 

Ana Albuquerque, TMM P1

Carolina Albuquerque, 

Duarte Albuquerque, 

Rui Albuquerque, 

Beate Alhadeff, 

Peter Alhadeff, 

Pamela Allara, 

Iris Alpert, 

Pablo Alvarez, 

Evenson Amy, Candidate, TMM P1

Susan Andrews, 

Monique Appleton, 

Dianne Arico-Muendel, 

David Aronson, 

Stephen Ault, 

Roxanne Baker, 

Larry Baras, 

Robyn Baras, 

Thomas Barron, 

John Bassett, 

Jacqueline Baum, Candidate for TMM P2

Margaret Beal, 

Irene Belozersky, 

Carla Benka, TMM P13

Edwina Berliner, 

Michael Bierylo, 

Petra G. Bignami, TMM, P12

Ben Birnbaum, Advisory Committee  

Cynthia Biron, 

Michael Blau, 

Dianne Blau, 

Rebecca Blouwolff, 

Eric Bluman, 

Lisa Bodine, 

Alexander Bogdanov, 

Claire Bonfilio, 

Edward Bonfilio, 

Beth Boucher, 

Annie Braudy, Former Secretary to the Advisory Board

Anita Breslaw, 

Ann Briss, 

Barry Briss, 

Sophie Broderick, 

Marina Burdenko, 

Anna Burhoe, 

Frumie Burns, 

Blake Cady, 

Steve Calhoun, 

Marie Campobello, 

Carole Capper, 

Carol Caro, 

John Carpenter, 

Daniela Caruso, 

Scott Cassel, TMM P13

John Cassidy, 

Cathleen Cavell, TMM P1, Progressive Democrats for Mass  (PDM)

Tha Chan, 

Elizabeth Childs, 

Dennis Chin, 

Elisabeth Choi, 

Frederic Choumert, 

Sabrina Choumert, 

Alan Cohen, 

Allan Cohen, 

Kathleen Cohen, 

Susan Cohen, 

Liza Connelly, 

John Cook, 

Lee CookeChilds, TMM P12, BIC Board,BLWV

Gina Crandell, Former TMM P8

Betsey Dalbeck, 

Ronnie Dane, 

Wendy Darland, 

Kyla Davidson, 

Jonathan Davis, TMM P10

Linda Davis, TMM P10

Martha Davis, 

Elizabeth Davis, 

Susan De Long, 

Dennis De Witt, Former Vice Chair Preservation Commission; Former TMM P5

Carol Deanow., 

Gary DeLong, 

Claudio Demb, 

Christine Desan Husson, 

Sharon Devine, 

Mary Dewart, TMM P3

Youly Diamanti-Karanou, 

Miriam Diamond, 

Lisa Diercks, 

Michele DiSerio, 

Andrea Doane, 

Ira Dobrow, 

Stacey Dogan, 

Robert Donnelly, 

Wendy Drobnyk, 

Bruce Drummond, 

Cher Duffield, TMM P6

Jeremy Duffield, 

Karen and Lewis Edgers, 

Owen Edwards, 

Laura Eisenberg, 

Tom Elwertowski, 

Frank Epstein, 

Mary A Epstein, Former Devotion School PTO President & Chamber Music Society President

Sarah Ericsson, 

Staffan Ericsson, 

Felixa Eskey, 

Mary-Jean Fanelli, 

Martha Farlow, TMM P4

Suzanne Farman, 

Louise Farrell, 

Barbara Favermann, SBNA Board Member

Orna Feldman, 

Deborah Filler, 

Madeline Fine, 

Andrew Fischer, TMM P13

Olivia Fischer Fox, TMM P5

Martin Fishkin, 

Ruth Flaherty, 

Jane Flanagan, TMM P15

Dale Flecker, 

James Fleming, 

Katherine Florio, 

Susan Ford, 

Rosemary Foy, Former member, Brookline Preservation Commission

Marsha Frankel, 

Regina Frawley, TMM P16, Constable

Maya French, 

Adrienne Fricke, 

Paula Friedman, TMM P14

Harry Friedman, TMM P12, Advisory Committee

Linda Fucci, 

Sloane Furniss, 

Sara Gall, 

Joanna Gallimore, 

Ingrid Ganske, 

Richard Garver, 

Janet Gelbart, Former member Advisory Committee

Jane Gerry, 

Ziad Ghafour, 

Steve Gilbert, 

Ruth Ginsberg-Place, 

Svetlana Ginzburg, 

Randy Gioia, 

Ciro Giordano, 

Frances Givelber, 

Joan Glashow, 

Sheldon Glashow, 

Etalina Godyak, 

Ellen Golde, 

Karen Golding, 

Cindy Goldstein, 

David-Marc Goldstein, TMM P8, Advisory Committee

Roger Goldstein, 

Beatriz Gonzalez-Flecha, 

Deborah Goodman, 

Gail Goodwin, 

Rhoda Goodwin, 

Amanda Gordon, 

Neil Gordon, TMM P1, Advisory Committee, Secretary-Brookline PAX

Susan Gordon, 

Andrew Gorlin, 

Tatyana Gorlin, 

Philip Gormley, 

Myra Grand, 

Richard Grand, 

Susan Granoff, TMM P7; Advisory Committee; Chair, BrooklineCAN’s Livable Community Advocacy Committee

Mark Gray, 7

Nathan Gunner, 

Sally Guy, 

Gina Hahn, TMM P3

Monique Hamze, 

Deborah Hansen, 

Kelly Hardebeck, TMM P7, former Advisory Committee member

Michael Harrington, TMM P16

Mary Harris, 

Paul Harris, TMM P9, Co-founder of the Town Meeting Green Caucus

Dorothea Hass, 

Regie Healy, Library trustee

John Hebert, 

Brenda Hefter, 

Jesse Hefter, Member; Committee on Pedestrian-Friendly Lighting

Nancy Heller, 

John Hepner, 

Helen Herman, Former TMM P1

John Hermos, Former TMM P3, and Advisory Committee Member

Rosalie Hermos, 

Julia Herskowitz, 

Patricia Hertz, 

Thomas Higgins, 

Carol Hillman, TMM P1

Godfrey Hiltebrandt, 

Marcia Hnatowich, 

Douglas Hogan, 

Lynn Holden, 

Millicent Holder, 

Delanson Hopkins, 

Grace Hopkins, 

Susan Howards, 

Gil Hoy, TMM P13,  Former Select Board and Advisory Committee Member

Douglas Hughes, 

Laurie Hughes, 

Amy Hummel, TMM P12, Advisory Committee

Rebecca Hunter, 

Tanvir Hussain, 

Robert Husson, 

Katherine Ingraham, 

Richard Iseke, 

Anthony Ishak, 

Suzanna Jack, 

Edeltraud Jacobs, 

Daniel Jacobs M.D., 

Laurie Jannelli, 

Muzi Jaret, 12

Alec Jaret, 

Vinca Jarrett, 

Diane Johnson, 

Tom Johnson, 

Nicholas Johnson, 

Susan Johnson, 

Alisa Jonas, Advisory Committee, TMM 16

Richard Jones, 

Paul Joskow, 

Barr Jozwicki, TMM P9

Joyce Jozwicki, TMM P9, 52 year resident, former Shool Committee Member

Pamela Julian, 

Daniel Jurayj, 

Christopher Kahl, Former TMM and Current Candidate P2

Holly Kahn, 

Janice Kahn, TMM P15, Advisory Committee

Judith Kahn, 

Millicent Kalaf, 

Kate Kalan, 

Kathryn Kalan, 

Constance Kane, 

Elizabeth Kane Tate, 

lore kantrowitz, 

Jonathan Karon, TMM P12

Pamela Katz, 

Terence Keane, 

Shar Kelley, 

Thomas B. Kennedy, 

Judith Kidd, Former TMM P2

Tom Kilday, 

Susie Kim, 

Hava Kimelman, 

Kathryn Kirshner, Former TMM P11

Erica Kirsners, 

Anita Ruthling Klaussen, 

Judy Klickstein, 

Kristine Knauf, TMM 15, Constable

Ross Knights, 

Terry Ann Knopf, 

Janet Kolodner, 

Philip Kramer, 

Ira Krepchin, TMM P15

Benna Kushlefsky, 

Stephanie L., 

Lillian Lagos, 

Constantine Lagos, 

Julie Lambert, 

Esther Landesman, 

Juliette Landesman, 

Lawrence Lapson, 

Marcia Lapson, 

Rena Lavie, 

Jenny LaVigne, 

Bill Lawson, 

Gerald Lazar, 

Marian Lazar, 

Fred Lebow, Former Advisory Committee Member

Cindy Lee, Former Transportation Board Member

Susanna Lee, 

Judith Leichtner, TMM P16

Donald Leka, TMM P3

Thomas Lerra, 

Maria Leuner, 

Seth Levenson, TMM, P15

Loraine Levi, 

Bruce Levin, 

Ellen Levine, 

Fred Levitan, Former TMM and Advisory Committee Member

Alan Leviton, 

Karen Levy, 

Kenneth Lew, 

Nancy Lew, 

Dara Lewis, 

Jenny Lewis, 

Michael Lewitt, 

Barbara Lianides-Chin, Former TMM P2

Joanne Liautaud, 

Keith Ligon, 

Liz Linder, 

Lisa Lisi, 

Lisa Liss, TMM P2

Mary Loden, 

Pamela Lodish, 

Louise Loewenstein, 

Carolyn Lovit, Former TMM P2

Marcia Lynch, 

Sean Lynn-Jones, TMM P1

Todd MacFadden, 

Wendy Machmuller, TMM P5; High Street Hill Assoc., President; BSCSC

Lucy Mack, 

Oliver MacLean, 

Ted MacLean, 

Nancy Madden, 

Larry Madoff, 

John Magee, 

Mary Mahlmann, 

Julia Malkin, 

Beth Mandl, 

Bette Mandl, 

Ken Mandl, 

Naomi Mann, 

Lea Mannion, 

Jonathan Margolis, TMM P7 

David Martin, 

Thomas Marton, TMM P9

Manish Maski, 

Judy Mason, Former TMM P2

Edith Mathiowitz, 

Ola Mayer, 

John McCullough, 

Nathalie McIntosh, 

Mary McManus, 

Ruth Anne McManus, 

Rita McNally, TMM P2, Housing Advisory Board (HAB), CDBG Committee, Domestic Violence Roundtable, NBNA

Eric McNulty, 

Ginger Melton, 

Kristina Messler, 

Alexandra Metral, TMM P1

Terry Meyers, 

Faith Michaels, TMM P5

Jeff Miller, 

Nancy Miller, Precinct 7;   profession: Interior Designer

L. Miller, 

Q Miller, 

Kayla Mohammadi, 

Nancy Moore, 

Richard Moore, 

Shelli Morgenstern, 

James Morse, 

Linda  Morse, 

Karen Moss, 

Thomas Moyers, 

Dr. John Mulliken, 

Richard Murphy, Select Board's Tree Protection Study Committee

Mary Murphy, 

Patricia Murray, 

Richard Nangle, TMM P15

Lisa Nascimento, 

George Naumov, 

Carol Neidle, 

Rodolfo Neirotti, 

Karen L Nelson, 

Scott Newman, 

Yihong Ni, 

Doreen Nicastro, 

Nicholas Nixon, 

Donelle O'Neal, TMM P4

J Archer O'Reilly III, Former TMM, Avisory Comm, founding President, Brookline Educational Foundation

Andrew Olins, TMM P5

Patricia Olshan, 

Connie Orcutt, 

Braha Oren, 

Laura Orlando, 

Ana Otero, Cannabis Mitigation Advisory Committee Member

Bonnie Padwa, 

Katherine Paget, 

Sandra Palefski, 

Richard Panciera, 

Michelle Papazian, 

Susan Park, TMM P2, Advisory Committee

Amy Parker, 

Kate Patterson, 

Nancy Peabody, Former member, Brookline Preservation Comm.

Marcy Pell, 

Steven Pell, 

Steven Pendery, Former National Park Service archaeologist. 

Rachel Perdue, 

Joseph Perkell, 

Danna Perry, 

Carol Pineiro, 

David Pisacich, 

William Pitts, 

Sarah Pitts, 

Judy Platt, 

Olga Podjarski, 

Susan Podziba, 

Nira Pollock, 

Kornelia Polyak, 

Margaret Pothier, 

Anne Power, 

Allen Price, 

Annette Pringle, 

Helen Rabinovitz, 

Dan Raemer, 

Wallis Raemer, 

Cynthia Rallis, 

Phoebe Ramler, 

Joe Ranft, 

Edie Raskin, 

Kenner Rawdon, 

Emily Raymer, 

Judith S. Reece, 

David Reed, 

Violet Regina, 

Carol Reichenthal, 

Margery Resnick, 

Antonio Riccio, 

Michael Rich, MD, 

Clint Richmond, TMM P6

Carlos Ridruejo, Architect, TMM P14, Advisory Committee, Housing Production Plan Committee

Harlan Rieur, 

Meigan Risse, 

Deborah Rivers, Architect; Board Member Brookline GreenSpace Alliance; Member Select Board Climate Action Committee

Natalie Rizzo, 

Sam Roach, 

Lucy Robb, 

Pamela Roberts, 

Susan Roberts, TMM P2

Lucy Roosevelt, 

Lynda Roseman, Brookline Neighborhood Alliance, TMM Pct. 14

Edie Rosenberg, 

Harriet Rosenstein, TMM P9

Marty Rosenthal, TMM-9 , CTO&S Member,  frmr S-Bd Chair

A Joseph Ross, 

Jeffrey Ross, 

Stuart Rubinow, 

A.E. Ryan, 

Mary Sabolsi, Brookline Village Parking Benefit District, Brookline Green Electricity Working Group

Monica Sadler, 

Daniel Saltzman, TMM P6

Betsy Schildkraut, 

Lynda Schneider, 

Sharon Schoffmann, 

Bob Schram, TMM P1

Elaine Schwimmer, 

Enrico Schwimmer, 

Barbara Scotto, TMM P8, Former School Committee Member

Rochelle Seltzer, 

Lee Selwyn, TMM P13, Advisory Committee

Sibyl Senters, 

Nancy Shaich, 

Kanishka Sharma, 

Lisbeth Shaw, 

Merrill Shea, 

Frances Shedd-Fisher, 

Julia Shepley, 

Barbara Sherman, Former TMM precinct 8

Glen Sherman, 

John Sherman, 

Ramesh and Lisa Shivdasani, 

Alya Shklovskaya, 

Evan Shore, 

Nathan Shpritz, TMM P16

John Shreffler, TMM, P2

Kate Silbaugh, TMM P1

Jessica Silbey, 

Rachel Silver, 

Rachel Silverman, 

David Simon, 

Barbara Simonetti, 

Sandra Simonsen, 

Jayne Singer, 

Nathan Singer, 

Robert Sloane, 

Kim Smith, TMM, P6

Virginia Smith, TMM P4, Head of Friends of Linden Park

Ruthann Sneider, TMM P6

Cynthia Snow, 

Alok Somani, Advisory Committee, At Large

Diana Spiegel, TMM P2, BNA & NBNA Boards, CPSA (Former Chair)

Stanley Spiegel, TMM Pct 2,  Advisory Committee (former member 32 years)

Alexandra Spingarn, TMM P10

Wendy Stahl, 

Claire Stampfer, TMM P5, Advisory Committee

James Statman, 

Dan Steketee, 

Stephen Stickells, 

Mel Stoler, 

Rebecca Stone, TMM, P3

Christina Suh, 

Barbara Sullivan, 

Maryann Sullivan, 

Jim Swaim, 

Chuck Swartz, TMM P9

Jerome Taillard, 

Martha Takayama, 

Carol Tannenbaum, 

Jeff Tate, 

Kate Taylor, 

Jean Tempel, 

Jack Terranova, 

Charles Terrell, TMM P1

Bella Teverov, 

Carolyn Thall, TMM, Pct 16

Nicola Thompson, 

Rose Thorne, 

Ann  Connolly Tolkoff, 

Maura Toomey, TMM P8

Boris/Vera Tsirelson, 

Nancy Turnbull, 

Anne Turner, 

Eva Valentine, 

Jean-Marie Vallet, 

Judith Vanderkay, TMM, Precinct 9, and Library Trustee

Farshid Varasteh, 

Vitaly Veksler, 

Kathleen Vieweg, 

Yael Vin, 

James Viola, 

Donna Viola, 

Robert Volk, TMM P4

Maria Wei, 

Amy Shulman Weinberg, 

Robert Weinberg, 

Helen Weiner, 

Robert Weiner, 

Polly Welch, 

Barbara Wilhelm, 

Sybil Williams, 

Marion Williams-Bennett, 

Jacob Willig-Onwuachi, 

Sarah Wingerter, 

Henry Tanner Winkelman, Brookline's Age Friendly Cities Committee and Commission on Disabilities

Ann Withorn, 

Danute Wolosenko, 

Jerema Wolosenko, 

Lovie Wong, 

Susan Wong, 

Sonia Wong, 

Erik Wurster, 

Jan Wynn, 

Stanley Xu, 

Tanya Yagjian, 

Marianna Yang, 

Elissa Yanover, 

Martin Yaseen, TMM P2

Joan Yesner, 

Jee Yuen Yu, 

LILY Yu, 

Beatka ZakrzewskiI, 

Louis Zand, 

Mark Zarrillo, Brookline Planning Board and Former Chair

Michael Zimmerman

  

Thank You.  We will add your name to the letter.